بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

نارسایی قلبی (Heart failure)

 

وقتی قلب نتواند خون لازم برای نیازهای اندام مختلف بدن را به خوبی پمپاژ کند یعنی دچار نارسایی شده ‌است. در این بیماری قدرت انقباض یا انبساط قلب کم می‌شود به همین دلیل نمی‌تواند خون را به مقدار کافی پمپاژ‍ کند. معمولا نارسایی در بخش قلب چپ ایجاد می‌شود و نارسایی‌های بخش راست هم معمولا به دلیل مشکلاتی در بخش چپ است. نارسایی ممکن است بخشی از قلب را دچار مشکل کند اما معمولا به تدریج به بخش‌های دیگر قلب هم گسترش می‌یابد.

علت نارسایی قلبی از بین رفتن سلول‌های عضله‌ی قلب است که توان انقباض قلب را تقلیل می‌دهد. این اتفاق ممکن است به دلیل سکته قلبی، نقص مادرزادی یا بیماری‌های دیگری نظیر شنت و فیستول، کاردیومیوپاتی، پرکاری تیروئید و... رخ دهد.

بی‌اشتهایی، بی‌خوابی، تنگی نفس، تپش قلب و ضربان نامنظم، سرگیجه، خستگی و کاهش میل جنسی مهم‌ترین علائم بالینی این بیماری هستند. اگر این بیماری به بطن راست قلب سرایت کند موجب برجستگی رگ‌های گردن، بزرگ شدن کبد، و آب آوردن شکم و پاها می‌شود. اگر نارسایی شدید باشد، بیمار حتی قادر به راه رفتن و انجام کارهای ساده‌ی روزمره نیست. تشخیص این بیماری نیازمند مراجعه به پزشک و انجام رادیوگرافی قفسه‌ی سینه و اکوکاردیوگرافی است.

نارسایی قلبی اگر زود تشخیص داده شود معمولا با اجتناب از عوامل تشدیدکننده‌‌ی آن قابل کنترل است. افرادی که دارای مشکلاتی نظیر فشارخون، بیماری عروق کرونری، دیابت، کم‌خونی و اختلالات تنفسی در خواب هستند باید از جهت ابتلا به این بیماری هم مداوما معاینه شوند زیرا این مشکلات غالبا منجر به بدتر شدن نارسایی قلبی می‌شوند. بیماران با نارسایی فلبی باید از سیگار و مشروبات الکلی اجتناب کنند، از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی بپرهیزند و رژیم دارویی و غذایی تحت نظر پزشک داشته باشند. حذف نمک مهم‌ترین بخش رژیم غذایی است.

© کپی‌رایت 2014 خوبشو