بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

میگرن (Migraine)

 

میگرن عموما یک سردرد یکطرفه و به صورت ضربان‌دار است. یکی از علایم و نشانه‌های واضح بروز سردرد میگرنی داشتن درد در چشم‌ها، پیشانی و شقیقه‌ها است. سردرد میگرنی بیمار را نسبت به نور، صدا یا حرکت و... حساس کرده و در برخی از بیماران این سردرد، منجر به اختلال در بینایی و حالت تهوع و استفراغ می‌شود. دردهای میگرنی می‌تواند فعالیت‌های روزانه افراد را با مشکل جدی مواجه کند.

میگرن در خانواده‌ها به صورت ارثی منتقل می شود. از هر 5 فرد مبتلا به میگرن، 4 نفر سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن دارند. در صورتی که یکی از والدین سابقه ابتلا به میگرن داشته باشد، فرزند او 50% شانس ابتلا خواهد داشت و اگر هر دوی والدین به میگرن مبتلا باشند، ریسک ابتلای فرزند آنها به 75% خواهد رسید. سردرد میگرن می‌تواند چند ساعت تا چند روز به درازا بکشد و فرد دچار میگرن ممکن است چندین بار در ماه دچار حمله‌های بیماری شود.

مصرف برخی غذاها که حاوی آمینواسید تیرامین هستند باعث به وجود آمدن سردرد می‌شوند. غذاهای این دسته شامل مثل پنیر کهنه، ماهی دودی، جگرمرغ، انجیر، بعضی از انواع حبوبات، شکلات‌ها، آجیل، خمیر بادام‌زمینی، میوه‌هایی مثل آواکادو، موز، مرکبات و همچنین پیاز، لبنیات، گوشت‌های حاوی نیترات (مثل بیکن، سوسیس، سالامی، گوشت دودی شده)، غذاهای اشباع شده، فرآوری و تخمیرشده، ترشی یا غذاهای خوابانده شده در ترشیجات و آبلیمو از جمله غذاهای حاوی آمینواسید تیرامین هستند. بنابراین بهتر است افرادی که از میگرن رنج می‌برند تا حد امکان از خوردن این غذاها خودداری کنند. به افرادی که میگرن دارند قدم زدن یا دویدن به مدت 30 دقیقه در روز و حداقل سه بار در هفته توصیه می‌شود چرا که منجر افزایش اکسیژن، مواد مغذی و افزایش توانایی فیزیکی بدن شده و در نهایت حملات میگرنی را کاهش می‌دهد.

© کپی‌رایت 2014 خوبشو