بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

سنگ کلیه (Kidney Stone)

 

 

سنگ کلیه از شایع‌ترین بیماری‌ها در مردان و زنان است که به دلیل غلیظ شدن رسوبات معدنی و کلسیمی در کلیه‌ها ایجاد می‌شود. سنگ کلیه در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب‌ها (لوله‌های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کنند) انتقال می‌یابند. این بیماری معمولاً بزرگسالان بالای ۳۰ سال از هر دو جنس را مبتلا می‌سازد ولی در مردان شایع‌تر است.

علایم شایع سنگ کلیه عبارتند از

  • دوره‌های درد شدید و پیچشی (متناوب ) به فاصله هر چند دقیقه. این درد معمولاً ابتدا در ناحیه‌ی پشت (درست پایین دنده‌ها) ظاهر شده و به طرف ران‌ها کشیده می‌شود.
  • تهوع مکرر
  • دفع مقادیر اندک خون در ادرار (ادرار ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد)

 

سنگ‌های بزرگ معمولاً در کلیه مانده و بدون علامت‌اند، هرچند که می‌توانند به کلیه آسیب بزنند. سنگ‌های کوچک به آسانی همراه ادرار از طریق حالب دفع می‌شوند. سنگ‌های بین این دو اندازه که از طرفی قابلیت ورود به حالب را داشته و از طرف دیگر به اندازه کافی کوچک نیستند تا عبور آنها از حالب به آسانی صورت گیرد، منجر به درد شدید می‌شوند. این سنگ‌ها معمولاً در طی چند روز دفع می‌گردند. چنانچه حرکت سنگ متوقف شده و باعث انسداد ادراری گردد، برای پیشگیری از آسیب بیشتر کلیه باید خارج گردد.

مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین د، مصرف زیاد پروتیئن، مصرف کم فیبر، عفونت های مزمن کلیوی، یبوست کاهش حجم ادرار، سوء مصرف الکل و پرکاری پاراتیروئید از علل ایجاد سنگ کلیه است.

بیماری سنگ کلیه روش‌های درمانی متفاوتی دارد از درمان‌های سنتی مانند حمام آب گرم و نوشیدن مایعات فراوان و خوردن انواع دمنوش‌های گیاهی تا لیزر و جراحی که بنا به تشخیص معالج تجویز خواهد شد.

 

© کپی‌رایت 2014 خوبشو