بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

سرماخوردگی (Cold)

 

سرماخوردگی و گلودرد یک عفونت کوتاه مدت ویروسی درقسمت‌های بالای مجرای تنفسی است که از طریق هوا، مثلا با عطسه کردن یا تماس با افراد مبتلا به بیماری ازفردی به فرد دیگر سرایت می کند. سرماخوردگی می تواند به وسیله بیش از 200 نوع ویروس ایجاد شود و علائمی شامل آب‌ریزش و گرفتگی بینی، گلودرد، بی‌تابی والتهاب دارد.

شستن دست‌ها ساده‌ترین و مؤثرترین روش برای پیشگیری از ویروس‌های مسبب سرماخوردگی است. به‌همین منظور شستن دست‌ها با آب و صابون با آب گرم پیشنهاد می‌شود. عدم تماس دست با بینی و چشم آلوده راه مؤثر دیگری در پیشگیری از انتقال بیماری است. همچنین افراد مبتلا باید در نظر داشته باشند که در هنگام عطسه یا سرفه حتماً‌ از دستمال استفاده کنند. در صورت امکان باید از تماس‌های نزدیک و طولانی‌مدت با فرد بیمار خودداری کرد. اگر امکان چنین اقدامی وجود ندارد، تا حد امکان باید از تماس با اشیای مصرفی بیمار امتناع کرد. خواب کافی و ورزش نیز به کارکرد بهینه سیستم ایمنی کمک می‌کند.

در سرماخوردگی باید دانست که محیط مرطوب و گرم باعث تسریع بهبود می‌شوند. همچنین استراحت کردن، نوشیدن مایعات فراوان به‌ویژه مایعات گرم مانند چای یا شیر گرم یا سوپ باعث بهبود سریع سرماخوردگی است.

© کپی‌رایت 2014 خوبشو