بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

دیابت (بیماری قند)

 

دیابت یا بیماری قند اختلال در سوخت و ساز (اختلال متابولیک) بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است. در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این ‌رو میزان قند خون افزایش یافته (به این اتفاق یپرگلیسمی می‌گویند).

دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک به دلیل از بین رفتن سلول‌های تولیدكننده انسولین در پانكراس تولید انسولین دچار نقض می‌شود و در دیابت نوع دو بدن در برابر انسولین از خود مقاومت نشان می‌دهد.

شروع دیابت نوع یك بسیار ناگهانی و ناراحت كننده است، كه می‌توان به علائمی از قبیل تكرر ادرار، تشنگی و خشكی دهان به طور غیرطبیعی، خستگی مفرط یا كمبود انرژی، گرسنگی مداوم، كاهش ناگهانی وزن، تاری دید و عفونت‌های مكرر اشاره كرد. اما شروع دیابت نوع دو تدریجی است بنابراین تشخیص این بیماری كار بسیار دشواری است. به هر حال علائم گفته شده برای دیابت نوع یك در این حالت می‌تواند به صورت خفیف‌تر وجود دارد. اما ممكن است در برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دو هیچ گونه علائم زودرس بیماری دیده نشود.

با وجود اینكه تاكنون دیابت درمان قطعی نیافته ولی راه‌های موثری برای كنترل آن وجود دارد. به كمك درمان‌های مناسب دارویی و آموزش‌های صحیح در كنار داشتن شیوه صحیح زندگی، یك فرد دیابتی می‌تواند همانند سایر افراد جامعه به زندگی فعال خود ادامه و خطر ایجاد عوارض دیابت را كاهش دهد. اما اگر این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد و كنترل نشود برای فرد عوارضی ایجاد می‌كند از قبیل عارضه چشمی (ممكن است به نابینایی كامل ختم شود)، نفروپاتی (بیماری كلیه كه ممكن است باعث از كارافتادگی كامل كلیه‌ها شود)، نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب (كه در صورت همراه شدن با مشكلات گردش خون ممكن است موجب ایجاد زخم در پاها و نیز قانقاریا شود كه در نهایت به قطع عضو می‌انجامد) و بیماری قلبی و عروقی.

 

© کپی‌رایت 2014 خوبشو