بازگشت به صفحه اول
  بیماری‌های متداول   فهرست کامل بیماری‌ها   جستجو  

آسم (Asthma)

 

آسم بیماری مزمنی است که در دستگاه تنفسی انسان رخ داده و نفس کشیدن را دشوار می‌کند. احساس‌ فشردگی‌ در قفسه‌ سینه‌ و تنگی‌ نفس‌، خس‌ خس‌ سینه‌، حملات سرفه‌ مخصوصا شب ها، خلط‌ غلیظ‌ در گلو، مشکل‌ در تنفس‌ و انقباض‌ عضلات‌ گردن‌ علایم اصلی این بیماری هستند که در هنگام سرماخوردگی، آنفلوانزا و به وسیله ویروس های تنفسی شدید تر می شوند. در موارد حاد علایم دیگری نظیر آبی‌ رنگ شدن‌ پوست‌، خستگی‌ زیاد، تنفس‌ صدادار شبیه‌ خرخر، ناتوانی‌ در صبحت‌ کردن‌ و حتی مشکلات ذهنی‌ و روانی‌ نظیر بی‌قراری‌ یا گیجی‌ هم در افرادی که آسم دارند دیده می‌شود.

این‌ بیماری‌ در تمام‌ سنین‌ می‌تواند وجود داشته‌ باشد اما در کودکان زیر ۱۰ سال‌ به طرز محسوسی بیشتر دیده می‌شودد. آسم‌ در سنین کودکی بیشتر در پسران‌ رخ‌ می‌دهد اما در بزرگسالی‌، زنان‌ سهم‌ بیشتری‌ را به‌ خود اختصاص‌ می‌دهند.

علت این بیماری التهاب‌ و سپس اسپاسم‌ ناشی‌ از آن‌ در مجاری‌ هوایی‌ ( نایژه ها و نایژک ها) است. این اسپاسم موجب تورم مجاری‌ هوایی‌ و غلیظ‌ شدن‌ ترشحات‌ ریه می‌شود. نتیجه این وضعیت بسته‌ شدن‌ راه‌ عبور هوا به‌ ریه‌ها است که آسم نامیده می‌شود. التهاب مجاری هوایی می‌تواند به دلیل حساسیت به موادی نظیر گرده‌ گیاهان‌، گرد و غبار، شوره‌ بدن‌ حیوانات‌، کپک‌ها یا بعضی‌ از سولیفیتها و مواد نگه دارنده موجو در بعضی از غذاها، مواد آلرژی زای موجود در هوا، عفونت های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و …، هوای سرد، هوای آلوده و پر دود، بعضی داروها نظیر  آسپیرین و بروفن و ناپروسکن، بیماری ریفلاکس معده و مری (GERD) و نیز گاهی به دلیل شرایط ناشی از قاعدگی در بعضی از زنان باشد. قرار گرفتن‌ در معرض‌ گازهای شیمایی به دلایل شغلی یا شرایط پیش‌بینی نشده، استعمال دخانیات،  سابقه سایر بیماری‌های‌ آلرژیک‌ مثل‌ اگزم یا تب یونجه و نیز برخی فعالیت‌های ورزشی هم ممکن است این بیماری را ایجاد کند.البته ابتلا به آسم دلایل ژنتیکی هم می‌تواند داشته باشد. همچنین تحقیقات علمی نشان داده استرس، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

آسم بیماری مزمنی است و معمولا درمان آن طول می‌کشد و گاهی ممکن است هیچ گاه درمان کامل حاصل نشود. البته نیمی‌ از کودکانی که آسم دارند در نهایت درمان خواهند شد. عواقب و علایم این بیماری را می‌توان با درمان و اقدامات پیشگیرانه تا حد زیادی کنترل کرد. اما اگر درمان‌ انجام‌ نشود و اقدامات لازم به اجرا درنیاید، حملات‌ شدید آسم ممکن‌ است‌ منجر به مرگ بیمار شود.

درمان‌ آسم عمدتا دارویی است و مصرف منظم داروها به شدت در کارایی آنها اثر دارد. بیمار در طول مدت درمان باید به دقت از عوامل ایجاد کننده آسم که در بالا اشاره شد به خصوص عواملی که در بیمار مورد نظر تاثیر بیشتری دارند دوری کند. نرمش‌های‌ آسوده‌سازی‌ و شل‌کننده‌ عضلات‌، و نیز حرکات‌ کمک‌کننده‌ به‌ تخلیه‌ ترشحات‌ تنفسی‌ هم  در کاهش علایم بیماری تاثیر دارند. در زمان حمله آسم حتما باید هر گونه فعالیت بدنی و تحرک فیزیکی را متوقف کرد، نشست و استراحت کرد. نوشیدن کمی آب گرم هم می‌تواند به کاشه شدت حمله کمک کند. آسم رژیم غذایی خاصی ندارد اما اجتناب از خوردن  غذاهایی که اثر آلرژیک دارند  و نیز نوشیدن زیاد آب می‌تواند مفید باشد. نباید فراموش کرد که درمان آسم صرفا تحت نظر پزشک و با اجریا یک برنامه دقیق و طولانی‌ مدت ممک است. به همین دلیل به محض مشاهده علایم این بیماری نخستین کاری که باید کرد مراجعه به پزشک است.

 

© کپی‌رایت 2014 خوبشو